Początek sztuki współczesnej określono w sposób umowny na połowę XX wieku. Jest to okres, który trwa do teraz i tym samym możemy obserwować, jak rozwija się sztuka współczesna. Co charakteryzuje sztukę współczesną? Jaki jest kierunek rozwoju? Sprawdźmy.
Mówiąc o pewnych trendach warto zauważyć, że rola sztuki się zmieniła. Coraz częściej na pierwszym miejscu nie stawia się estetycznych wrażeń dla odbiorcy. Twórcy stawiają na podejście „sztuka dla sztuki”, w którym estetyczne wrażeni odbiorców coraz rzadziej są głównym motywatorem artystów. Można powiedzieć, że wytwór artystyczny został zepchnięty z piedestału na rzecz samego procesu twórczego, który dla artysty ma większe niż wcześniej znaczenie.
Sztuka współczesna to zdecydowanie rozwój w różnych kierunkach. Sztuka nie ma zamkniętej z góry ustalonej formy. Artyści korzystają z różnych środków wyrazów i chętnie poszukują nowych. Środków wyrazu artystycznego. W sztuce współczesnej znajdziemy abstrakcje, fotomontaż, performence, video, happening, collage oraz wiele innych form wyrazu, które w poprzednich epokach praktycznie nie występowały. Nie da się ukryć, że XX oraz XXI wiek to czas, kiedy obserwujemy rozkwit różnych technologii co otwiera drzwi sztuce, które dla innych pokoleń nie były dostępne.
W sztuce współczesnej obserwujemy takie kierunki jak realizm, ekspresjonizm oraz abstrakcjonizm. Ponadto, rozwinęło się kilka kierunków, które można uznać za nowe. Jest to między innymi hiperrealizm, konceptualizm, dadaizm, pop-art, asamblaż, abstrakcja geometryczna, sztuka kinetyczna lub street art.
Sztuka współczesna wyróżnia się różnorodnością, dlatego jednolite zdefiniowanie sztuki współczesnej wydaje się dość skomplikowanym zadaniem. Według niektórych teorii sztuka współczesna ma za zadanie podważać sztukę samą w sobie. Jej zadaniem ma być pewnego rodzaju prowokacja i nakierowanie odbiorcy nad pochyleniem się nad jakimś problemem. Ważne jest przełamywanie pewnych ograniczeń i przyciąganie uwagi odbiorcy w kreatywny nieszablonowy sposób.