Być może słyszałeś nie raz określenie: „mentor” lub „mentoring”. Zastanawiałeś się nad tym, co właściwie kryje się pod tymi pojęciami? W naszym artykule znajdziesz ich definicje. Dowiesz się również, kiedy skorzystać z pomocy mentora.
Co to jest mentoring?
To pojęcie posiada dwojakie znaczenie. Pierwsze z nich odnosi się do relacji zawodowych, drugie – do samorozwoju. Zatem:
- mentoring (w biznesie) to ogólnie mówiąc innego jak metoda szkoleniowa oparta na wzajemnym partnerstwie i polegająca na wdrożeniu pracownika w nowe obowiązki;
- mentoring (w samorozwoju) polega na przekazywaniu przydatnej wiedzy popartej życiowym doświadczeniem komuś, kto potrzebuje mentalnego wsparcia.
Kim jest mentor?
Mento jest kimś w rodzaju przewodnika po określonych filarach działalności firmy lub po szeroko pojętych meandrach rzeczywistości. Jest to ktoś kto bez specjalnego przygotowania, potrafi przekazać drugiej osobie ważne dla niego: wiedzę i umiejętności, które ta wykorzysta w dążeniu do swojego celu. Dobrze, gdy mentor jest specjalistą zarówno w wąskiej ściśle określonej dziedzinie zawodowej jak i w szeroko pojętym rozwoju osobistym.
Kiedy skorzystać z pomocy mentora?
Z pomocy mentora warto skorzystać, gdy jesteś na jakimś dla Ciebie ważnym życiowym etapie i nie do końca wiesz, czy wybrana droga jest tą właściwą – dotyczy to zarówno życia prywatnego jak i kariery zawodowej. Nie da się jednak ukryć, że z pomocy mentora często korzystają osoby, które poszukują nowych wyzwań w sferze zawodowej.
Jakie cechy powinien posiadać dobry mentor?
Przede wszystkim musi być to ktoś, kto ma wrodzony dar przekazywania wiedzy drugim. Chodzi o to, by zrobić to w miarę prosto i na tyle zrozumiale, aby słuchacz nie miał problemu ze zrozumieniem informacji.
Dobrego mentora powinny też cechować: empatia, otwartość na drugiego człowieka, tolerancja dla cudzych poglądów i błędów oraz umiejętność stawiania konstruktywnej krytyki.
W osiąganiu sukcesu – życiowego czy zawodowego – wsparcie mentora może okazać się niewystarczające. Wtedy lepiej skorzystać z innej metody określanej jako coaching. To szereg metod wspierających samorozwój. Coach pomoże Ci określić i wytyczyć cele oraz poznać Twoje mocne, jak i słabe strony.