Coaching i mentoring

0
489

Często coaching lub mentoring wykorzystywany jest w wyzwaniach osobistych a nie zawodowych. Pozostaje wtedy podstawowe pytanie jaką metodą pracować? Coaching ma wiele narzędzi, dzięki którym można rozwiązać takie problemy, ale często klient odwiedzający coacha oczekuje gotowych rozwiązań a wtedy mentoring to jedyne słuszne wyjście. Jak jednak wybrać, którą metodą pracować? Czego wymaga mentoring i coaching w tej sytuacji?

Mentoring vs Coaching

  • Mentoring wymaga autorytetu, aby klient mógł zobaczyć, że porady wynikają z wiedzy i doświadczenia.
  • Mentoring zakłada, że mentor ma doświadczenie w sprawach omawianych przez klienta, a w trakcie procesu może się okazać, że jednak nie do końca.
  • Coaching ma do zaproponowania dużo narzędzi kreatywnych, ale samo zmuszanie klienta do bycia kreatywnym może go emocjonalnie zmęczyć.
  • Coaching często prowadzony jest przez osoby nie mające doświadczenia w temacie sesji. Brak doświadczenia w temacie w tym przypadku nawet pomaga, ale oczekiwania klienta są często inne.

Kooperacja coachingu i mentoringu może dać efekt synergii

Czy warto połączyć narzędzia którymi posługuje się coaching i mentoring? Okazać się może, że użycie obu narzędzi jednocześnie przyniesie dużo lepszy efekt. Bardziej doświadczeni specjaliści w swojej pracy używają zarówno narzędzi jakie daje coaching jak i tych, które daje mentoring.

  • Merytoryczna wiedza i doświadczenie mentora może bardzo przydać się w sesji. Dołóżmy do tego narzędzia, które daje coaching i sukces gotowy.
  • Coaching i mentoring wykorzystane we wspólnej sesji dają dużo lepszy efekt
  • Specjalista, który wykorzystuje coaching i mentoring razem może być postrzegany jako bardziej profesjonalny
  • Jedno i drugie narzędzie wykorzystywane jest przez menedżerów, właścicieli firm, specjalistów i trenerów.

Praca nad wyzwaniami natury osobistej vs skupienie się na obszarze zawodowym

Model pracy z wyzwaniami osobistymi niewiele różni się od pracy z tematami zawodowymi. Różnica jest tak naprawdę emocjonalna i zarówno coaching jak i mentoring wykorzystane razem mogą dać ogromną pomoc. Narzędzia jakie dają coaching i mentoring służą do modelu kreatywnego znajdowania rozwiązań lub dzielenia się doświadczeniem. Nie ma tu większego znaczenia z jakiego obszaru pochodzą wyzwania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.