¿Qué revista será la mejor para su empresa?

0
550

Decyzja o wyborze magazynu dla firmy jest to często ważna z punktu widzenia zarządzania zasobami. Przyczynia się do lepszej dystrybucji produktów i wpływa na wzrost lub spadek rentowności firmy. Wybierając magazyn należy wziąć pod uwagę dwa kluczowe czynniki – lokalizację oraz pojemność. Jednak nie są to wszystkie elementy określające przydatność danego obiektu jako magazynu dla przedsiębiorstwa. O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na wynajem magazynu

Do czego ma służyć magazyn? 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze lokalizacji powierzchni magazynowej należy zastanowić się nad  oczekiwaniami firmy. Warto rozpatrzyć kilka ważnych kwestii:

 • jak ma wyglądać układ magazynu, co będzie w nim niezbędne a co będzie przeszkadzać w pracy?
 • co ma należeć do wyposażenia powierzchni magazynowej – ilość i wielkość regałów, czy potrzebne będą wózki widłowe i sprzęt do transportu palet?
 • jak ma wyglądać logistyka? Czy ten magazyn będzie przyjmować ciężarówki, czy może tylko samochody dostawcze?
 • zapewnienie miejsca socjalnego dla pracowników, pomieszczeń do celów biurowych,
 • jakie mają być zadania magazynu, czy będzie to tylko przechowywanie towaru, czy też miejsce przeładunkowe w łańcuchu dostaw?

Priorytety będą wyglądać inaczej w zależności od charakteru działalności firmy, jej asortymentu lub perspektyw rozwoju. To również jest ważne, jeśli chodzi o magazyn wynajem powierzchni zazwyczaj jest na długi czas. Dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości dla firmy.

Ocena lokalizacji magazynu pod wynajem 

Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście umiejscowienie magazynu. To ono decyduje o możliwościach logistycznych i dystrybucyjnych przedsiębiorstwa. Wpływa na jakość obsługi klientów, szybkość odbioru produktów czy możliwości współpracy z kontrahentami i dostawcami. Wybór lokalizacji może się różnić w zależności od wielkości firmy i skali jej działalności:

 • małe firmy o niewielkich obrotach preferują wynajem magazynu blisko swojej siedziby,
 • duże przedsiębiorstwa wolą posiadać powierzchnię magazynową w okolicy głównych węzłów komunikacyjnych i autostrad. To zwiększa ich możliwości logistyczne, pozwala na dotarcie do większej liczby klientów krajowych i zagranicznych.

Skala działalność to nie jedyna przesłanka do wyboru lokalizacji. Liczy się również otoczenie magazynu. Jeśli będzie zdominowane przez inne obiekty składujące duże ilości towarów to może być problem. W przypadku wąskich gardeł i niewielkiej ilości dróg dojazdowych zmniejszy to możliwości logistyczne magazynu. Należy rozsądnie podchodzić do wyboru odpowiedniego miejsca, ponieważ w przypadku magazynu z dużym asortymentem o złożonej organizacji przeniesienie może być bardzo kosztowne i kłopotliwe.

Określenie objętości magazynu 

Sposób wyliczenia dostępnej przestrzeni magazynowej również jest ważnym czynnikiem decydującym o użyteczności obiektu do przechowywania produktów. Pojemność wyraża się najczęściej w metrach sześciennych. Warto pamiętać, że całkowita powierzchnia magazynu nigdy nie zostanie w pełni wykorzystana. Część musi być przeznaczona do celów komunikacyjnych i transportowych. Do wyliczenia pojemności należy wziąć pod uwagę:

 • powierzchnię antresoli, podestów i podjazdów,
 • Ilość dostępnych miejsc dla palet.

Jest to o tyle ważne, że w ogłoszeniach nie zawsze precyzyjnie podawana jest powierzchnia, jaką zajmuje magazyn wynajem jest przez to bardziej kłopotliwy.

Jak należy policzyć dostępną pojemność magazynu? 

Do obliczenia pojemności potrzebne będą następujące dane:

 • maksymalna wysokość składowania (m),
 • powierzchnia całkowita obiektu (m2),
 • powierzchnia przeznaczona na inne cele niż przechowywanie towarów – np. toalety, biura itp.(m2).

Pojemność oblicza się odejmując powierzchnię o celach dodatkowych od powierzchni całkowitej. Otrzymany wynik mnoży się przez wysokość składowania. Ten ostatni czynnik to największa wysokość do jakiej mogą sięgać regały z towarami. Ostateczna wartość pozwala dobrać najlepsze regały do składowania towarów. Niektóre konstrukcje oszczędzają nawet do 80% dostępnej powierzchni magazynowej.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.